MIĘDZYNARODOWE STUDIA POLSKIE
Masz zdolności humanistyczne i społeczne, ale niekoniecznie chcesz wykorzystać je tylko do zgłębiania wiedzy teoretycznojęzykowej i literaturoznawczej?
studia interdyscyplinarne
Zapraszamy na kierunek międzynarodowe studia polskie – interdyscyplinarne studia, które łączą wiedzę o języku polskim i językach świata, literaturze polskiej i światowej i wiedzę z zakresu kulturoznawstwa z kontekstami światowymi (w konfrontacji z kulturami różnych regionów europejskich i pozaeuropejskich) z wiedzą i kompetencjami interkulturowymi, międzyetnicznymi.
grupy międzynarodowe
Studenci tego kierunku już od pierwszego roku uczą się w grupach międzynarodowych, co daje możliwość poznania przedstawicieli innych kultur, uczy tolerancji i otwiera szerokie perspektywy patrzenia na własną kulturę.
W programie studiów znajduje się bogata oferta przedmiotów poświęconych wybranym zagadnieniom kultury, języka, literatury, historii czy sztuki, a ponadto przedmioty z zakresu komunikacji personalnej oraz międzykulturowej.
Oferowane w ramach kierunku specjalności są dobrze dostosowane do rynku pracy.
Studia prowadzone są wyłącznie w trybie stacjonarnym.
Dodatkowym atutem międzynarodowych studiów polskich są atrakcyjne praktyki w instytucjach kulturalnych, oświatowych i różnorakich firmach międzynarodowych, które przygotowują do pracy zawodowej.
Doświadczenia można też zdobywać podczas wyjazdów do innych europejskich uczelni w ramach międzynarodowego programu Erasmus+ oraz innych programów i projektów, a także w kontakcie z zagranicznymi studentami i wykładowcami przyjeżdżającymi do Polski dzięki różnym projektom i umowom o współpracy.
Studia gwarantują gruntowną i przydatną wiedzę przekazaną przez rzetelnych, kompetentnych i świetnie obeznanych ze swoją dziedziną wykładowców, którzy wykazują się nie tylko wiedzą teoretyczną, ale i praktyczną zdobytą podczas wieloletniej pracy w środowiskach międzynarodowych, są praktykami, którzy w działaniu sprawdzili swoją wiedzę.
STUDIA II STOPNIA
Studia II stopnia (magisterskie) poświęcone są szeroko rozumianej kulturze polskiej (język, literatura, sztuka, kultura powszechna) z perspektywy relacji międzynarodowych i międzykulturowych. Program studiów przewiduje przygotowanie studentów do pracy w instytucjach o charakterze międzynarodowym.
SPECJALNOŚCI
doradztwo kulturowe
Specjalność ta umożliwi pracę w instytucjach kulturalnych o charakterze międzynarodowym oraz instytucjach zajmujących się pozyskiwaniem i przyznawaniem środków na międzynarodowe projekty, międzynarodowe staże i stypendia; studenci zyskują wiedzę zarówno z dziedziny najciekawszych zjawisk kulturowych, jak i kontekstu formalnego pozwalającego realizować swoje i cudze pasje.
publicystyka kulturowa
Specjalność przygotuje do pracy w mediach w charakterze dziennikarza czy media workera, daje wiedzę o współczesnych sposobach działania nowych mediów, pozwalających dotrzeć do nowych odbiorców, kolejnych pokoleń; przedstawia nowe kanały przekazu i techniki najbardziej odpowiednie dla tych kanałów.
translatoryka
Specjalność ta ułatwi pracę tłumaczom; oferuje wiedzę i umiejętności z zakresu tłumaczenia tekstów artystycznych i użytkowych; studenci uczą się redakcji i weryfikacji tłumaczeń i prezentuje prawne i instytucjonalne aspekty pracy tłumacza.
Zapisz się!
(I tura rekrutacji 03.06.2024 12:00 – 21.07.2024 23:59)
Co wyróżnia nasz kierunek?
- nauka w międzynarodowym gronie (w zajęciach uczestniczą studenci polscy i zagraniczni, językiem wykładowym jest język polski),
- zajęcia z wykładowcami z zagranicznych uczelni, spotkania z ciekawymi ludźmi,
- projektowanie i realizacja atrakcyjnych wydarzeń kulturalnych na uczelni i poza nią,
- możliwość nauki języków (np. czeski, włoski, hiszpański, chiński, koreański) z native speakerem
- biura firm, instytucje i korporacje prowadzące międzynarodową działalność biznesową lub agencje doradzające w takiej działalności
- rzecznik prasowy firmy, pracownik odpowiedzialny za public relations i skuteczną komunikację z partnerami zagranicznymi w firmach, instytucjach, agencjach
- agencje i biura turystyczne organizujące kulturowe wycieczki po Polsce i innych regionach świata dla turystów polskich i zagranicznych
- placówki i służby dyplomatyczne (ambasady, konsulaty, Instytuty Polskie), instytucje zajmujące się międzynarodową wymianą kulturalną
- placówki, instytucje, jednostki międzynarodowe, jednostki działające w ramach programów Unii Europejskiej wspierające europejskie sektory kultury i kreatywne
- fundacje, stowarzyszenia, domy kultury, biblioteki, jednostki samorządu terytorialnego
Poznaj nas lepiej
Aktywność studentów
Made in Poland
Projekt edukacyjny studentów Uniwersytetu Śląskiego promujący polskie kino wśród obcojęzycznych studentów UŚ.
Oferta programów wiedza z zakresu kultur regionów:
- kultury narodowe:
gruzińska, chińska, japońska i in. - kultury ponadnarodowe:
środkowoeuropejska, śródziemnomorska, wschodniosłowiańska, bałtycka, dalekowschodnia - kultury transnarodowe:
śląska
„W Kręgu Języków i Kultur. Rocznik studentów i doktorantów międzynarodowych studiów polskich”
Czasopismo zawiera artykuły powstałe na podstawie prac dyplomowych studentów.
Z publikacjami można zapoznać się na stronie SJiKP.
Skontaktuj się z nami:
Krzysztof Rozwadowski
e-mail: krzysztof.rozwadowski@us.edu.pl
tel.: 32 200 9171
p. C0.25
ul. Uniwersytecka 4, 40-007 Katowice